دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
۱۸:۲۸:۴۳

یکی از اهداف دولت سیزدهم مردمی سازی در حوزه‌های مختلف است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شهرضا، دکترسید امیر جعفری، فرماندار شهرضا در جلسه سازمان‌های مردم نهاد اظهار داشت: فلسفه سازمان‌های مردم نهاد بهره‌گیری از ظرفیت مردم در حل مشکلات است و باید این حوزه گسترده شود و دولت باید نقشش را در اداره جامعه کم‌رنگ تر کند و از ظرفیت مردم برای حل مشکلات […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شهرضا، دکترسید امیر جعفری، فرماندار شهرضا در جلسه سازمان‌های مردم نهاد اظهار داشت: فلسفه سازمان‌های مردم نهاد بهره‌گیری از ظرفیت مردم در حل مشکلات است و باید این حوزه گسترده شود و دولت باید نقشش را در اداره جامعه کم‌رنگ تر کند و از ظرفیت مردم برای حل مشکلات یاری بگیرد.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف دولت سیزدهم مردمی سازی در حوزه‌های مختلف است، افزود: شهرضا خیریه‌های فعالی دارد و کار بسیار ارزنده‌ای در ۲ سال کرونا از سوی این سازمان‌های مردم نهاد انجام شد و کمک‌های بسیار زیادی در حوزه امداد، بهزیستی، عشایر و توسط خیران انجام شد و امروز جان مردم محافظت شده و فوتی‌ها به زیر ۱۰ فوتی در کشور رسیده است.

دکترجعفری با بیان اینکه در شهرضا سازمان‌های مردم نهاد برای افزایش مهارت و ارتقای دانش شهروندان و کاهش آسیب‌های اجتماعی کم داریم، گفت: در حوزه قرارگاه فرهنگی ساماندهی مسائل فرهنگی و کنترل آسیب‌های اجتماعی با کمک مردم انجام می‌شود.

فرماندار شهرضا با انتقاد از اینکه ظرفیت‌های عظیم مردمی در حوزه فرهنگ هنوز کامل به میدان نیامده‌اند، گفت: فلسفه سازمان‌های مردم نهاد کار اقتصادی و اشتغالزایی نیست، بعضی سازمانهای مردم نهاد شعبه یک مرکز هستند و دفتر اصلی‌شان در تهران است و باید کمکی که مردم می‌کنند در خود شهر هزینه شود.

وی با بیان اینکه دولت طرح‌های بزرگ در حوزه مسکن دارد، گفت: درصد قابل توجهی از مردم نیاز به مسکن دارند، ۱۵ هزار نفر در شهرضا برای جهش تولید مسکن ثبت‌نام کردند، انتظار می‌رود خیران در حوزه مسکن بیشتر کمک کنند.

دکترجعفری با بیان اینکه در حوزه جمعیت کارهایی را در شهرضا آغاز کرده‌ایم و نیاز به مردمی‌سازی دارد، ادامه داد: رشد جمعیت جز با همکاری مردم و فرهنگ سازی سازمان های مردم نهاد میسر نمی شود و در محرومیت‌زدایی از محلات نیز نیازمند کمک سمن‌ها می باشیم.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه شبکه‌سازی سمن‌ها باید در شهرضا پیگیری شود تا موزای‌کاری انجام نشود، بیان کرد: اگر شبکه سمن‌ها ایجاد شود می‌توان اعتبارات را توزیع کرد و با هم افزائی سمن ها کارهای بزرگی می توان انجام داد.

وی با بیان اینکه در دهه فجر جشنوراه سمن‌ها در شهرضا برگزار می‌شود، گفت: یکی از معضلات جدی مواد مخدر و برگرداندن افراد معتاد به بدنه جامعه است و نیازمند مهارت‌افزایی است و این کارها مغفول مانده است.

دکترجعفری با بیان اینکه برای اوقات فراغت سمن‌هایی که طرح داشته باشند ارائه کنند تا از ظرفیت دستگاه‌های دولتی استفاده شود، بیان کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیازمند کمک هستیم، حاشیه‌نشینی و مسائل اقتصادی آسیب‌های اجتماعی را تشدید کرده است و نیازمند کمک و طرح از سوی سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه هستیم.

دکتر مسعود مهدویان‌فر، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان در ادامه جلسه با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد بر این اساس شکل گرفتند که دولت در بعضی زمینه‌ها دخالت نکند و کار را به مردم بسپارد، اظهار داشت: قرار نیست نه دولت از سازمان‌های مردم نهاد مطالبه‌ای داشته باشد و نه این سازمان‌ها از دولت مطالبه داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت تسهیل‌گر و بسترساز سازمان‌های مردم نهاد است، افزود: تشکیل قرارگاه فرهنگی و اجتماعی در شهرضا یک امتیاز مثبت است، دولتی بر سر کار است که مردمی است در همین راستا باید سمن‌های غیرفعال دوباره فعال شوند.

دکترمهدویان‌فر با اشاره به راه‌اندازی سامانه محسنین در اصفهان گفت: این سامانه کمک‌هایی را در ۵ حوزه ارزاق، سلامت و درمان، معیشت، مسکن و زندانیان ساماندهی می‌کند و ۴۰ خیریه به آن پیوستند اما هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است و این امر در شهرضا اتفاق افتاده است و این شهرستان از مرکز استان جلوتر است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان بیان کرد: فرماندار شهرضا رئیس شورای حمایت و توسعه از تشکل‌های مردم نهاد شهرستان است و تشکل‌هایی که از بهزیستی، ناجا، سازمان تبلیغات وارشاد و مراکز نیکوکاری تحت تکفل کمیته امداد مجوز دارند همه باید روی پاشنه فرمانداری بچرخند و باید تابع ضوابط باشند.

وی با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت شهرداری‌ها برای سازمان‌های مردم نهاد استفاده کرد، عنوان کرد: ایده‌ای به نام سمن سرا یا خانه تشکل‌ها چند سالی است که مطرح شده و جای آن در شهرضا خالی است باید مکانی به تشکل‌هایی که فاقد مکان هستند برای برگزاری جلسات واگذار شود و در این راستان می‌توان از ظرفیت شورا و شهرداری استفاده کرد.

دکترمهدویان‌فر با بیان اینکه مساعدت مالی دولت به سازمان های مردم نهاد خلاف فلسفی وجود سازمان‌های مردم نهاد است، گفت: به صورت پروژه‌ای می‌توان کمک کرد به عنوان مثال اگر مجموعه‌ای در حوزه زنان سرپرست خانوار اختصاصی کار کند، دولت کمک می‌کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان با بیان اینکه جشنوراه سمن‌ها در دهه فجر امسال برگزار می‌شود، ادامه داد: یکی از ظرفیت‌های قانونی سازمان‌های مردم نهادی که کار مشابه دارند اگر ۵ سازمان باشند، می‌توانند ثبت شبکه کنند، مثلاً خیریه‌های درمانی یک شبکه می‌شوند و دولت از آن‌ها حمایت مالی می‌کند؛ ثبت شبکه مغفول واقع شده است.

وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند از ظرفیت حسینیه‌ها، مساجد و بقاع متبرکه استفاده کنند، گفت: مساجد و حسینیه‌ها نباید در سال در ایام محرم و صفر فعال باشند، در اصفهان برای افراد بی‌خانمان طرحی به نام خانه پدری اجرا شدخ که در مصلاها شب‌ها فضای مسجد را برای آن‌ها اختصاص می‌دهمد، باید از ظرفیت‌های دینی و مذهبی برای نفع‌رسانی به مردم استفاده کرد.

دکترمهدویان‌فر خاطرنشان کرد: در اصفهان با جهاد کشاورزی هماهنگی کرده‌ایم که در برخی از مقاطع خاص مانند ماه رمضان، سال تحصیلی و نوروز بعضی از اقلام را با تخفیف به خیریه‌ها بدهند.

برچسب ها :
مطالب مشابه

فرمانداری شهرستان شهرضا در بین۲۸ فرمانداری استان موفق به کسب رتبه اول و در بین فرمانداری های کشور رتبه عالی را در ارزیابی عملکرد کسب کرد. فرماندارشهرضا گفت: این ارزیابی بر اساس۸شاخص و ۵١ محور صورت گرفته است.

۲ اسفند ۱۴۰۲
۲۹ بهمن ۱۴۰۲

باحضور استاندار اصفهان انجام پذیرفت : افتتاح ۴۶ واحد از پروژه‌ ۳۸۷ واحدی بنیاد مسکن و آغاز پروژه های راهداری شهرستان شهرضا روز یکشنبه ۲۱بهمن ماه ۱۴۰۲

۲۴ بهمن ۱۴۰۲

به مناسبت حضور حماسی مردم غیور و همیشه در صحنه شهرضادر راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ فرماندار شهرستان پیام تبریک صادر نمود.

۲۴ بهمن ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =